نگهداری صحیح‌ دستگاه­های زیبایی نقش بسزایی در افزایش طول عمر و تداوم در اثر بخشی آنها دارد. امروزه تقاضا برای بهره برداری از انواع تجهیزات پزشکی در کلینیک های پوست و زیبایی گسترش چشمگیری داشته است بنابراین نگهداری صحیح از این تجهیزات برای ارائه خدمات هرچه بهتر موثر است.

روش کار با دستگاه میکرودرم ابریژن:

برای کار با این دستگاه می بایست با قسمت های مختلف این دستگاه آشنایی کامل داشت تا درحفظ و نگهداری اصولی آن عملکرد بهتری داشت.

دو قسمت الکترونیکی و پنیوماتیکی دستگاه های میکرودرم را بررسی می­کنیم.

  • قسمت الکترونیکی:

ساختار الکترونیکی دستگاه میکرودرم ابریژن بسیار ساده است. سیستم الکترونیکی این دستگاه­ها کمتر دچار نقص می­شوند. اغلب خرابی هایی که برای سیستم الکترونیکی دستگاه میکرودرم ابریژن بوجود می­آید به صورت روشن نشدن دستگاه بروز می­کند. که برای چک کردن سلامت دستگاه میتوان موارد زیر را بررسی کرد.

۱- پریز برق  ۲- کابل دستگاه   ۳- فیوزهای دستگاه   ۴- کلید دستگاه

دستگاه میکرودرم ابریژن های دیجیتال که تنظیمات زمان و خلا دارند ممکن است صفحه نمایش لمسی یا صفحه کلید دستگاه دچار نقص فنی شده باشد.

  • قسمت پنیوماتیکی:

در اکثر موارد به دلیل ضعف اپراتوری یا عدم نگهداری صحیح دستگاه بوجود می­آید.

کاهش میزان خلا (مکش):

برای بررسی سلامت قسمت خلاء دستگاه میکرودرم مسیر خلا دستگاه را با دست بسته و گام به گام مسیر نشتی را چک کرده تا به منشاء نشتی رسید. میزان خلاء این دستگاه ها به صورت میانگین ۷ تا ۸ بار است. نقص در بخش خلاء سیستم می­تواند بدلیل بسته نشدن صحیح بست­های شلنگ دستگاه یا سوراخ شدن شیلنگ­ها یا اتصالات، خوب بسته نشدن هندپیس­ها و بسته نشدن فیلترها باشد.

حفظ و نگهداری :

۱-  فیلترهای موجود در مسیر کریستال

فیلتر در مسیر کریستال، اهمیت فوق العاده­ای دارد، این فیلتر نقش بسزایی در سالم ماندن پمپ خلاء دستگاه دارد. وجود این کریستال باعث جلوگیری از ورود کریستال ها به داخل پمپ می­شود. این فلیترها باید بصورت روزانه تمیز و هفتگی تعویض شوند. عدم توجه به این فیلترها باعث کاهش عمر دستگاه و کاهش بازدهی آن میشود.

۲- فیلترهای کاغذی

در بعضی از دستگاه های میکرودرم از فیلترهای دیگری علاوه بر فیلتر کاغذی استفاده میشود تا از ورود ذرات بسیار ریز به داخل دستگاه جلوگیری کند.

۳- اتصالات بخش خلاء

از بسته شدن درب هندپیس ها و محکم شدن شیلنگ­ها و فیلترها درنواحی اتصالات مطمئن شوید. عدم اتصال صحیح باعث نشتی هوا و افت خلاء می شود.

۴- هد هندپیس الماسی

سر هندپیس الماسی این دستگاه ها بسیار تیز و ساینده است در بلند مدت باعث خوردگی و سوراخ شدن شیلنگ­ها خواهد شد. مراقب از این هندپیس­ها بسیار با اهمیت است.

برای بررسی میزان خلاء دستگاه و مشاهده تغییرات در نقاط مخیتلف یک عدد فشار سنج منفی تهیه کنید.

 ۵- کاهش یا قطع کریستال:

کریستال این دستگاه ها جذب کننده رطوبت است و با جذب رطوبت هوا به­صورت گلوله می­شوند. در  صورت بروز چنین مشکلی میزان خلاء دستگاه به خوبی کار میکند اما حرکت کریستال مشاهده نمی­شود. در این حال کاربر با عدم لایه برداری صحیح مواجه می­شود. برای رفع این مشکل بایستی کریستال موجود در دستگاه را تعویض کرد(استفاده از کریستال بدون رطوبت). برای رفع رطوبت، کریستالها را در دمای ۶۰-۵۰ درجه سانتی گراد، به مدت نیم ساعت حرارت داده و سپس استفاده کنید.

توصیه می­شود کریستال ها را در محیط خشک نگهداری کنید.

 

درصورت استفاده از هدهای الماسی(دیاموند):

پس از هر بار استفاده مواد چسبیده روی آن را با برس یا امواج التراسوند جدا کرده و سپس ضد عفونی کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *