۱- ماده فعال: ماده ای است که بعد از برانگیخته شدن از خود فوتون ساطع می کند و یکی از مهمترین راه های تقسیم بندی دستگاه های لیزر براین اساس است.
۲- کاواک: محفظه ای است که ماده فعال در آن قرار می گیرد. دو آینه در انتها و ابتدای این محفظه به صورت موازی قرار گرفته اند که روند موازی سازی و تهییج را فعال می کنند.
۳- منبع تغذیه: نقش تأمین انرژی لازم جهت عمل تحرک و ایجاد برانگیختگی در اتم ها و یا یون های تشکیل دهنده محیط فعال را ایفا می کند.

ماده فعال داخل محفظه اپتیکی یا رزوناتور قرار دارد.در هر انتهای محفظه منعکس کننده ها یا آینه ها موازی با هم قرار دارند که روبروی یکدیگر قرار گرفته اند.سطح آینه جلویی ( خروجی) به گونه ای طراحی شده است که تا حدودی منعکس کننده باشد.این آینه تنها قسمتی از نور برخوردی را منعکس می کند و به بقیه نوریا انرژی برخودی اجازه می دهد که از محفظه خارج شود.آینه عقبی کاملا منعکس کننده می باشد به نحوی که ۱۰۰% انرژی برخوردی منعکس می گردد.منبع تغذیه (پمپ ) انرژی (حرارتی ، الکتریکی ، یا اپتیکی مثل لامپ فلش ) لازم برای تحریک ماده فعال فراهم می کند.
وقتی ماده فعال با انرژی کافی پمپ شود ، پدیده جمعیت معکوس رخ می دهد. این پدیده موجب نشر خودبخودی فوتون ها می شود.شماری از این فوتون ها بین دو آینه منعکس می شوند ( فوتون ه ای منعکس نشده به شکل گرما محو می شوند). سپس این فوتون های انعکاس یافته در مسیر رفت وبرگشت بین دو آینه با دیگر اتم های برانگیخته شده تصادم می کنند. این برخوردهای متوالی ایجاد تشعشع نشربرانگیخته می کند.هرچه فوتون های بیشتری با اتم های برانگیخته شده تصادم نمایند انرژی بیشتری داخل محفظه ساخته می شود واین انرژی به دلیل انعکاس فوتون ها مابین دو آینه موازی رودروی هم تقویت می شود.قسمتی از انرژی از سطح آینه جلویی( که نقشه خروجی محفظه را ایفا می کند) اجازه خروج دارد.این انرژی به شکل اشعه با شدت بالا می باشد که خواص تکرنگی (طول موج یکسان شعاع های نوری) ، تک سویگی ( شعاع های نور با هم موازی هستند) و همدوسی ( شعاع های نور هم فاز هستند) دارد. تقسیم بندی لیزرها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد: الف) تقسیم بندی بر اساس توان ۱- لیزرهای پرتوان یا گرم یا سخت
لیزرهایی هستند که با افزایش انرژی جنبشی در بافت و ایجاد حرارت، اثرات درمانی خود را می گذارند. این اثرات شامل نکروز، کربنیزاسیون، تبخیر، کواگولاسیون یا انعقاد و دناتوره شدن پروتئینی می باشند. توان این دسته بالای نیم وات است.
۲- لیزرهای با توان متوسط
لیزرهایی بوده که بدون ایجاد حرارت بسیار بالا، اثر درمانی خود را می گذارند و در بافت اثر تحریک نوری ایجاد می کنند. این دسته از لیزرها امروزه در بسیاری از موارد جایگزین لیزرهای کم توان شدند چرا که سرعت اثر درمانی را افزایش و طول زمان درمان را کاهش می دهند. توان این دسته ۵۰۰-۲۵۰ میلی وات است.
۳- لیزرهای کم توان یا سرد یا نرم
لیزرهایی بوده که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارد و با تحریک نوری بر روی سلول، باعث واکنش های نوری در بافت می شوند که به آن Photobiostimulation می گویند. توان این لیزرها معمولا” زیر ۲۵۰ میلی وات می باشد. ب)تقسیم بندی بر اساس واکنش های بافتی ۱ – واکنش های تخریبی: که اساس کار لیرزهای پر توان هستند و با توان بالای ۵/۰ وات و افزایش انرژی جنبشی در بافت در نتیجه ایجاد اثر حرارتی که حتی به حد ۸۰۰ درجه سانتی گراد نیز ممکن است برسد باعث دناتوراسیون پروتئین ها، انعقاد، تبخیر، کربنیزاسیون و برش می شوند. این لیزرها کاربرد در جراحی داشته و به لیزرهای گرم نیز معروف هستند.
۲ – واکنش های خنثی: که اساس لیزرهای تشخیصی هستند؛ در طی این واکنش ها بافت تغییری نمی یابد اما از میزان نور رفلکس شده یا نور عبور کرده از بافت برای کارهای تشخیصی استفاده می شود مانند لیزر های تشخیصی در دندانپزشکی که برای اندازه گیری ناحیه پوسیدگی دندان به کار می روند.
۳ – واکنش های فتو شیمیائی: که اساس کار لیزرهای کم توان هستند؛ این دسته از لیزرها خاصیت ایجاد واکنش فتوشیمیایی ( photochemical) داشته و بدون ایجاد اثر حرارتی در بافت اثرات خود را می گذارند. ج) تقسیم بندی بر اساس طول موج ۱- محدوده ماورای بنفش: ۴۰۰-۳۰۰ نانومتر
۲- محدوده نور مرئی: ۷۰۰-۴۰۰ نانومتر
۳- محدوده نور ماودن قرمز نزدیک: ۱۲۰۰-۷۰۰ نانومتر
۴- محدوده نور مادون قرمز دور : بیش از ۱۲۰۰ نانومتر د) تقسیم بندی بر اساس ماده مولد ۱- لیزرهای گازی مانند CO2 ، He-Ne
۲- لیزرهای مایع مانند لیزرهای رنگی Tunable
۳- لیزرهای جامد مانند لیزر یاقوت
۴- لیزرهای نیمه هادی مانند GaAs و GaAlAs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *